smaug Posted July 1, 2018 Share Posted July 1, 2018 Hei, Sikkert mange her som har stålkontroll på WGS84 og UTM og hvordan dette fungerer mtp kart, GPS osv. Saken er den at jeg har fått vedteig av Fefo(Finnmark eiendom) og de oppgir posisjon i UTM WGS84. Tallene sier meg ikke en dritt selv om jeg utmerket godt vet hvor det aktuelle punktet er men av ren nysgjerrighet prøver jeg å forstå dette noe finurlige kart referansesystemet. Det som setter meg helt ut er dette med sone. Norge skal pr def befinne seg fra sone 32 til 35 og V til W. Selv jeg skjønner dette og lett se dette ut fra sonekartet feks her: http://www.dmap.co.uk/utmworld.htm Da er det veldig rart når Fefo oppgir sone 42R som jo er i Pakistan! Enda mer merkelig er det at når jeg legger inn Fefo sin UTM WGS84 kartreferanse i en UTM til lengde/breddegrad konverter som stemmer den likevel spot on når jeg legger inn konvertert resultat i Garmin Basecamp. WTF? Skjønner ikke en dritt! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 1, 2018 Share Posted July 1, 2018 er man langt nord, vil man finne samme punktet i mange soner. Nordpolen vill finnes i alle. https://no.m.wikipedia.org/wiki/UTM-koordinater Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smaug Posted July 1, 2018 Author Share Posted July 1, 2018 Hæ? Sonen blir jo brukt som referanse for øst retningen mens ekvator blir brukt som referanse for nord retningen. Da skulle man jo tro at hvis man mater inn en sone som er i Pakistan så er man helt bak mål, like forbanna stemmer det likevel. Er det en egen sonedeling kanskje når det er WGS84? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 1, 2018 Share Posted July 1, 2018 Nei, ikke noe eget for WGS84. det er bare en oppmåling. Om du ser på bildet fra wikipedia-artikkelen, ser du at alle soner har med nordpolen, og det blir stor overlapp mellom båndene langt nord. https://no.m.wikipedia.org/wiki/UTM-koordinater#/media/Fil%3AUtmzylinderrp.jpg Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Systemet er som du skriver definert slik at man ikke skal bruke feil sone for koordinater. Det som er nord for 80° skal heller ikke angis med UTM. Men siden "båndene" går rundt polpunktene kan man få slike effekter. Det er selvsagt de hos FeFo som har gjort feil. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Erlend Meyer Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Amatør: Du forklarer ingenting. Sone 42 er ikke i nærheten av å dekke Norge, og likevel får han riktig posisjon når han konverterer til L/B. Smaug: Kan du oppgi referansen (evt en i omtrent samme område) og konverterings-verktøyet du brukte? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
psAico Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Dette var interessant. Håper du kan dele ca. koordinat, så nerdene kan leke seg litt Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smaug Posted July 2, 2018 Author Share Posted July 2, 2018 Her har jeg klipt ut eksakt fra teigseddelen: (Referanse teig (UTM WGS84): Zon: 42R Ø 629460, N 2932593 ) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Det er koordinater innenfor de røde strekene som er "lovlige" koordinater, men matematisk kan man fint bruke de koordinatene som er utenfor de røde grensene men innenfor rutenettet på bildet. Her er det lett å se at nordpolen er i alle zoner, men er definert til å ikke være med. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 https://www.maptools.com/tutorials/grid_zone_details Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 (edited) 18 minutter siden, smaug skrev: Her har jeg klipt ut eksakt fra teigseddelen: (Referanse teig (UTM WGS84): Zon: 42R Ø 629460, N 2932593 ) Ser ut for meg som om noen har greid å bytte om lengde og breddegrader og så konvertert til UTM. Edited July 2, 2018 by amatør Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Erlend Meyer Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 At en kan gå utenfor det lovlige er et godt poeng, men det kan ikke være forklaringen her. Referansen er jo øst for meridianen, og sone 42 ligger alt for langt øst til å berøre Norge. Høyden stemmer heller ikke, for å nå nordnorge må en opp i N7000000. Hvis jeg mater referansen inn her: http://www.rcn.montana.edu/resources/converter.aspx Ender jeg opp i India, på grensen til Pakistan. Hvordan i huleste klarte Smaug å treffe rett sted forstår jeg ikke Hvilket verktøy brukte du for å konvertere til L/B? 1 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smaug Posted July 2, 2018 Author Share Posted July 2, 2018 Er jo helt merkelig dette. Må finnes flere standarder på dette. Jeg brukte denne: www.engineeringtoolbox.com/amp/utm-latitude-longitude-d_1370.html Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Nei, når jeg så koordinatene er det lett å se at FeFo personen har tatt koordinatene i lengde og breddegrader. Og greid å bytte om disse da han puttet de inn i en korvertering Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 (edited) @smaugDet er her? https://www.google.com/maps/place/70°17'57.0"N+26°30'28.6"E/@70.299166,26.507948,10z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d70.299166!4d26.507948?hl=en Om så, er riktige UTM koordinater 481487ø 7799311n sone 35W Edited July 2, 2018 by amatør Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smaug Posted July 2, 2018 Author Share Posted July 2, 2018 2 minutter siden, amatør skrev: @smaugDet er her? https://www.google.com/maps/place/70°17'57.0"N+26°30'28.6"E/@70.299166,26.507948,10z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d70.299166!4d26.507948?hl=en Ja det er spot on. At noen har gjort feil er en ting men hvordan kan det konverteres riktig? Hva er galt med bare lengde/breddegrad? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Erlend Meyer Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Det verktøyet gir samme posisjon (26°30'N 70°17'E), du må ha knotet det til når du la den inn i Basecamp. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Jeffery Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 36 minutter siden, Erlend Meyer skrev: ...Ender jeg opp i India, på grensen til Pakistan.... Det er jo ikke helt uvanlig å outsource it-drift til India. Og It og GIS er gjerne litt sammensurret. Kanskje FeFo har GIS-avdelingen sin der Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smaug Posted July 2, 2018 Author Share Posted July 2, 2018 25 minutter siden, Erlend Meyer skrev: Det verktøyet gir samme posisjon (26°30'N 70°17'E), du må ha knotet det til når du la den inn i Basecamp. Ikke umulig men hvordan forklarer vi sone plunderet? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Erlend Meyer Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Amatør har vel funnet forklaringen. GeFo har startet med posisjon i lengde/breddegrader, så byttet om på disse når de konverterte til UTM. Da ender en opp med en posisjon i India, det er ingen annen måte å tolke resultatet. At du endte opp med riktig posisjon i Basecamp tipper jeg skyldes en glipp fra din side, kanskje du hadde posisjonen registrert fra før? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 2 timer siden, smaug skrev: Hva er galt med bare lengde/breddegrad? Det er et helt ubrukelig koordinatsystem for kart, hvor man beveger seg innenfor noen mils omkrets. f.eks det man greier å gå til fots. Koordinatsystemet er i meter. Det er lett å lese av ett kart, og det er lett å regne ut avstander i luftlinje (pytagoras) Om du har koordinatene der du er, og skal 500m lengre nord, er det bare å legge til 500 til Nordkoordinaten. Tilsvarende legge til antal meter øst, eller trekke fra om du skal vest. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smaug Posted July 2, 2018 Author Share Posted July 2, 2018 9 timer siden, Erlend Meyer skrev: Amatør har vel funnet forklaringen. GeFo har startet med posisjon i lengde/breddegrader, så byttet om på disse når de konverterte til UTM. Da ender en opp med en posisjon i India, det er ingen annen måte å tolke resultatet. At du endte opp med riktig posisjon i Basecamp tipper jeg skyldes en glipp fra din side, kanskje du hadde posisjonen registrert fra før? Nei posisjonen hadde jeg ikke fra før av i Basecamp. Har lekt meg litt med å konvertere UTM til L/B og det snedige er at når jeg bruker sone 42R så blir koordinatene riktig bortsett fra snudd omvent da. Velger jeg en annen sone blir alt med en gang helt feil. Merkelig at det ikke blir totalt feil med såpass feil sone. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smaug Posted July 2, 2018 Author Share Posted July 2, 2018 11 timer siden, amatør skrev: Det er koordinater innenfor de røde strekene som er "lovlige" koordinater, men matematisk kan man fint bruke de koordinatene som er utenfor de røde grensene men innenfor rutenettet på bildet. Her er det lett å se at nordpolen er i alle zoner, men er definert til å ikke være med. Hmm, her tror jeg du bommer. De to røde strekene ER øst og vest grensen for sonen aka rutenettet. Den ser veldig kurvet ut fordi den vertikale aksen er komprimert 15 ganger i forhold til den horisontale aksen og fordi diagrammet representerer en 3D jordklode mens UTM kartet er et 2D kart med firkanter. Går du på utsiden av de røde strekene er du i en annen sone og i teorien kan du ikke finne rett punkt i kartet hvis du er i feil sone siden øst-vest bruker senterlinjen i hver sone som referanse? Nordpolen og sørpolen finnes ikke i dette systemet. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
amatør Posted July 2, 2018 Share Posted July 2, 2018 Ja på utsiden av de røde strekene er man i en annen sone, men mange konverteringsprogrammer tolker allikevel slike koordinater. Om man legger inn ulovlige koordinater i denne kalkuleringen. f.eks sone 32v 8500000N 0Ø, får man en lengde og breddegrad. konverterer man så lengde og breddegraden tilbake, kommer UTM koordinatorene i en annen sone http://www.arcticpeak.com/navigation/UTM-APRS.htm Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.