Jump to content

Ny våpenlov med forskrift trer i kraft 1. juni 2021


Target
 Share

Recommended Posts

Med mindre det er en bolt-hagle.

Altså.
Jeg har ikke sett noen butikk som har bolthagle -- og ville rettrekker blitt regnet som bolthagle..?

Er ikke lovgivingen en eller annen levning fra da hagler var skumle på film på 70 og 80-tallet..?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Nei, de ble forbudt da AKP/ML anbefalte medlemmene å kjøpe pumpe og automathagler, som var i fritt salg, fordi de egnet seg til nærkamp i væpna revvlusjon.

Lurer på om det ikke var publisert et "tegneseriekurs" for nærkamp også i ei eller annen tilhørende blekke. Noen får spørre noen eldre medlemmer av Rødt..

Edited by Torf
  • Like 1
  • Haha 1
  • WTF 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Red FR said:

 

Finnes en og annen marlin goose gun i kaliber 10 rundt om vist du leter. Ikke egnet til noe annet en å skyte gås, lange og tunge som fy. Men veldig morsomt å skyte med

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

image.png.b2cb35234a16b82f6a6df6b4fda3dbf6.pngSer at forskrifta §4-7 tillater erverv av halvauto jaktrifle til sportsskyting dersom man er med i en skytterorganisasjon som skyter med halvauto jaktrifler. I hvilke skytterorganisasjoner vil det være aktuelt? 

Edited by Scotchteip
skrivefeil
Link to comment
Share on other sites

Da har endret søknad kommet tilbake. Jeg leverte med et skriv om å bytte til modell hk 91 med kaliber 0 løpsplengde som er korekt. Det jeg fikk tilbake er at modell og løpslengde er strøket å kaliber endret til 308w. Sånn jeg forstår det så betyr dette at jeg nå kan handle en hk91 eller FN fal om jeg så ønsker😁

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Er vel et par år jeg så en Fal til salgs på Finn. Sendte en forespørsel til POD via våpenkontoret om jeg kunne kjøpe denne ( dynamisk). Hørte aldri noe etter gjentate purringer.

 

Har finn.no koden ennå/ linken enda, vet ikke om den ble solgt! :)

Link to comment
Share on other sites

Hei, trenger hjelp til å forstå noe i nye våpenloven og håper på svar her!

Ifølge nye våpenloven kan man låne rifle av en annen sålenge du har våpenkort på enten hagle eller lignende jaktvåpen fra før.
Jeg har våpenkort på pistol/revolver, er det virkelig blitt så enkelt at jeg kan låne rifla eller hagla til en venn og reise på skytebanen med den, med utlånslapp fra vedkommende?


"Dersom du har våpenkort på en våpentype godkjent brukt på jakt (hagle, rifle, kombi), uansett mekanisme, så kan du låne alle typer våpen (hagle, rifle, kombi), både manuelle og halvautomatiske, som er godkjent brukt på jakt.
Har du våpenkort på våpentyper som er underlagt strengere krav til erverv (pistol, revolver), kan du også låne jaktvåpen, men ikke motsatt. Skal du låne pistol/revolver, må du ha våpenkort på pistol eller revolver."

Edited by Tommsern
Link to comment
Share on other sites

Det du siterer der er hentet fra NJFF og ikke lovverket men reflekterer vel ganske greit slik lovverket var før, om hukommelsen min ikke svikter helt. Det har med ny lov og forskrift blitt noe mer diffust, skal man ta Våpenlova §18 ordrett er det faktisk ikke lenger lov. Der står det bare tilsvarende våpen, og her på berget differensierer vi mellom jaktvåpen og våpen for sportsskyting som du har våpenkort på.
Begrunnelsen har vært at det uansett er vanskeligere å få løyve til innehav av sportsvåpen, derfor er man skikket til å låne jaktvåpen. Vil tro at denne sikkert er å finne i forarbeidet til nåværende lov og at det bare er enda en mindre heldig formulering, noe vi finner flere og flere av til mer vi graver i ny lov og forskrift.
 

Uansett, NJFF påstår de har fått tolkingen du har sitert direkte fra POD, så da hadde jeg tatt det for god fisk og ikke tenkt så mye mer på det. Det var lov før og det er absolutt ingen god grunn til at de skulle ha endret på det.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vass said:

Det du siterer der er hentet fra NJFF og ikke lovverket men reflekterer vel ganske greit slik lovverket var før, om hukommelsen min ikke svikter helt. Det har med ny lov og forskrift blitt noe mer diffust, skal man ta Våpenlova §18 ordrett er det faktisk ikke lenger lov. Der står det bare tilsvarende våpen, og her på berget differensierer vi mellom jaktvåpen og våpen for sportsskyting som du har våpenkort på.
Begrunnelsen har vært at det uansett er vanskeligere å få løyve til innehav av sportsvåpen, derfor er man skikket til å låne jaktvåpen. Vil tro at denne sikkert er å finne i forarbeidet til nåværende lov og at det bare er enda en mindre heldig formulering, noe vi finner flere og flere av til mer vi graver i ny lov og forskrift.
 

Uansett, NJFF påstår de har fått tolkingen du har sitert direkte fra POD, så da hadde jeg tatt det for god fisk og ikke tenkt så mye mer på det. Det var lov før og det er absolutt ingen god grunn til at de skulle ha endret på det.


Ja, så det vil altså si at jeg med mitt våpenkort for pistol, kan med god samvittighet låne ei hagle og stikke på lerduebana? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vil det si at det nå bortfaller forbud på feks. teleskop kolbe med frittstående pistolgrep på hagle, så lenge den oppfyller kravet til minste totallengde?

 

Ny lov juni 2021

 
Dermed ville det gi mulighet å folde inn en pumpe eller halvautomat, slik som med brekkvåpen for å gjøre den mer kompakt til å spenne den i sidelommen på en ryggsekk. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La merke til at paragraf 6-6 i den nye forskrifta seier at Andre skytevåpen som er fritekne frå løyveplikt, eller vital del til slike skytevåpen skal oppbevarast nedlåst i skap, skuff eller annan låsbar innretning eller fastlåst til vegg.

 

Dette er vel ei innstramming, og betyr at t.d. luftvåpen og antikke våpen også må oppbevarast nedlåst/fastlåst.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Nei, det er spesifisert at dei skal i våpenskap.

 

§ 6-6.Krav til oppbevaring av skytevåpen og ammunisjon som ikkje er løyvepliktige

Krava til oppbevaring etter dette kapitelet gjeld også for haglevåpen som er friteke frå løyveplikt etter § 2-3 nr. 8, samt for ammunisjon til slike haglevåpen.

Andre skytevåpen som er fritekne frå løyveplikt, eller vital del til slike skytevåpen skal oppbevarast nedlåst i skap, skuff eller annan låsbar innretning eller fastlåst til vegg. Krava til oppbevaring etter denne føresegna gjeld likevel ikkje for skytevåpen som er lovleg deaktiverte.

 

 

 

Edit: For å presisere kva "skytevåpen som ikkje er løyvepliktige" er:

 

§ 2-3.Skytevåpen som er fritekne frå løyveplikt

Følgjande skytevåpen er fritekne frå løyveplikt:

1. apparat til slakting som ikkje brukar fritt prosjektil,
2. signalpistolar og andre innretningar for signalgjeving som ikkje kan skyte patron med prosjektil,
3. rednings- og harpungevær som ikkje kan skyte patron med prosjektil,
4. luft-, gass- eller fjørvåpen som er laga for å kunne skyte prosjektil med diameter på 4,5 millimeter eller mindre,
5. paintballvåpen,
6. airsoft våpen,
7. skytevåpen som er konstruert for berre å kunne skyte ammunisjon utan prosjektil, og som oppfyller tekniske krav fastsett av Politidirektoratet,
8. haglevåpen med enkeltskotlading som er lovlig erverva før 1. oktober 1990,
9. svartkrutvåpen produsert før 1890,
10. luft- og fjørvåpen produsert før 1900, og
11. armbrøst produsert før 1900.

Erverv og innehav av deaktiverte skytevåpen etter § 12-1 er ikkje løyvepliktig, men må meldast til politiet på fastsett skjema.

 

Etter 6-6 skal då alt dette (evt vitale delar) oppbevarast nedlåst/fastlåst.

Edited by joska
Link to comment
Share on other sites

Ser at jeg ikke fikk med meg denne endringen på dette punktet. Her er nok mange blitt lovbrytere, selv om meningen er at de skal oppbevares slik at ikke uvedkommende får tak i dem og ikke nødvendigvis nedlåst (slik forskriften sier).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...