Jump to content

Karantenetid på rifle - mer.


Recommended Posts

er litt ekstra morro om dagen, siden nye loven er strengere enn dssn sitt krav på antall matcher og periode, men mangler L3 kravet @Baldur

 

loven sier snakker om siste 12/24 mnd og 10 stevner L2 minimum per stevne, i tilegg kommer dssn sitt krav om L3 

 

om vi skal tolke alt ordrett som skrevet før det kommer rundskrev må du nå ha

 

 

dvs totalt  10 treninger dokumentert + 8stk L2 + 2stk L3 siste 24mnd. 

 

miniedit

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ok, takk skal dere ha for info.

 

Blir jo interessant å se om DSSN ønsker å videreføre kravet til L3 da, nå som aktivitetskravet er spesifisert strengere i den nye loven.

Men da forholder jeg meg uansett til å få gjennomført stevner slik som du spesifiserte da @aps 😁

Link to comment
Share on other sites

så vist dssn legger sine krav slik som loven er så trenger man altså 10stk lvl2 ila 1 år for og erverve rifle? gjelder dette for første erverv eller generelt?

dette bilr en stor forbedring for de som bor usentrale steder uansett, da lvl2 er det en del av over alt.

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 3:00 PM, Baldur said:

Blir jo interessant å se om DSSN ønsker å videreføre kravet til L3 da, nå som aktivitetskravet er spesifisert strengere i den nye loven.

Dette blir det opp til styret i DSSN å avgjøre, alternativt gjort føringer for overfor styret av klubbene fra forbundsting.

 

20 hours ago, madlychip said:

så vist dssn legger sine krav slik som loven er så trenger man altså 10stk lvl2 ila 1 år for og erverve rifle? gjelder dette for første erverv eller generelt?

Ut fra slik våpenloven og forskriften framstår pr i dag, så er det generelle kravet for erverv av semi-auto rifler 10 treninger og 10 åpne stevner siste to årene. Dette kravet gjelder også for dem som vil søke om løyve til å kjøpe riflemagasin som tar mer enn 10 skudd. (For å søke om løyve til pistol magasin som tar mer enn 20 skudd, så må man ha deltatt på sammenlagt 10 treninger/stevner siste året.)

 

Det som også kan være verdt å ha i bakhodet, er at vi hvert femte år, på eget initiativ, må sende inn dokumentasjon på deltakelse i åpne stevner i de godkjente klasser som løyvet til semi-auto rifle/magasin er gitt, samt pistol magasin. Unnlatelse av dette medfører tilbakekalling av løyve. Dette finner man i nye våpenforskriften §11-3 og §11-10.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Det stemmer. Slik "lovteksten" (dvs forskriften) omtaler dette, så er det minimum ett stevne i hver klasse man har halvauto rifle i, samt hver klasse man har løyve til å ha pistol magasin med mer enn 20 skudd i. For sistnevnte, pistolmagasin, så fratas man ikke innehav av våpenet, kun magasiner som tar mer enn 20 skudd. 

Link to comment
Share on other sites

Det store problemet er jo ikke å skyte ett stevne på 5 år i open og standard rifle. Problemet er jo å huske på å sende inn dokumentasjonen på dette…. I tillegg er det nok dem (de litt mindre aktive) som ikke har fått med seg dette ennå. Men, jeg vil anta at både forbund og klubber er ute og informerer sine medlemmer allerede i år om endringer i lov/forskrift. Et lite hint våren 2025 om aktivitetskravet, og så en stor reminder våren 2026 om å sende inn dokumentasjon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...