Jump to content
Chriistoffer

Kan jeg låne rifle på innvilget søknad?

Recommended Posts

Hei!

 

Har fått innvilget søknad på cal 308, 30-06 og 6.5.

 

Har jeg lov til å låne et våpen med et av disse kalibrene eller må man faktisk ha et våpenkort for at det skal være lov?

Share this post


Link to post
Share on other sites

For en vanlig rifle/hagle eller pumpehagle trenger du ikke en gang en innvilget søknad, alt som trengs er at du er over 18 og ikke er åpenbart uskikket eller har fått tilbakekalt ditt våpenkort. For halvautomatisk rifle/hagle for jakt, må du ha våpenkort på halvautomatisk rifle/hagle for jakt, uansett kaliber. For håndvåpen må du ha våpenkort på håndvåpen, uansett kaliber.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Om ikke forhandleren har laget sitt egne, kreative lovverk på utlån...som det f eks praktiseres i en viss butikk på Dal, som jeg ikke skal nevne navnet på.. Der må du ha våpenkort på tilsvarende, eller grøvre kaliber for å få utlånserklæring[FACE WITH TEARS OF JOY][FACE WITH TEARS OF JOY]

Share this post


Link to post
Share on other sites
For en vanlig rifle/hagle eller pumpehagle trenger du ikke en gang en innvilget søknad, alt som trengs er at du er over 18 og ikke er åpenbart uskikket eller har fått tilbakekalt ditt våpenkort. For halvautomatisk rifle/hagle for jakt, må du ha våpenkort på halvautomatisk rifle/hagle for jakt, uansett kaliber. For håndvåpen må du ha våpenkort på håndvåpen, uansett kaliber.

 

Takk skal du ha.

 

Da skal jeg prøve å få lånt til meg en rifle med bolt så jeg kan få jaktet litt :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kan eg spørje om du gjorde noko spesielt for å få godkjent utan å spesifisere kaliber?

Eg prøvde på nøyaktig det samme, men fekk då tilbakemelding om at eg måtte bestemme meg for eitt av kalibera...

 

Sent fra min D6603 via Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enten søkte han på 3 våpen (3 søknader, noe som er lov. Og en må jo ikke bruke alle søknadene heller :) ).

 

Eller så sogner han til ett våpenkontor som er litt oppegående med tanke på jaktvåpen godkjent til storviltjakt ved første søknad. (Til og med Ålesund gjorde dette før, og kanskje fortsatt om trynefaktoren er inne. Min er jo som kjent ute, så det vet jeg jo ikke :lol: ). :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Om ikke forhandleren har laget sitt egne, kreative lovverk på utlån...som det f eks praktiseres i en viss butikk på Dal, som jeg ikke skal nevne navnet på.. Der må du ha våpenkort på tilsvarende, eller grøvre kaliber for å få utlånserklæring

 

Forhandleren på Dal har sannsynligvis lest våpenforskriften § 92 Utlån fra autorisert forhandler og tolker tredje ledd forholdsvis strengt : "Våpen kan også lånes ut inntil fire uker i forbindelse med kjøp. Låntaker skal fremvise våpenkort eller ervervstillatelse fra politiet for den aktuelle våpentype, og godkjent legitimasjon."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Det er ikke å tolke tredje ledd strengt. Det er å tolke det feil... Våpentype har aldri hatt noe med kaliber å gjøre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...