Jump to content

Mauser Mod 98 -Hvilken produsent?


Tesla32

Recommended Posts

Hei :D Har et spm ang Mauser mod98 rifler. har 2 stk i 3006 hvor den ene er med jaktstokk.

nr 2 har fått kappet stokken ved fremste reimfeste( sikkert privat) denne har en kolbekappe som omslutter kolben. tredje mausern som er brodern sin har samme stokk som jeg er vant med fra HV-Ungdommen.. så til sakens kjerne: jeg ønsker å finne ut hvor disse er produsert/hvilken fabrikk.

-1 har bokstavene AX fremst på gjengepartiet og 41 mot magasinåpninga. kolbekappa har bokstavene ggm. under det originale tyske vnr er det slått inn bokstaven c

 

-2 har tallene 42 fremst på gjengeparti og 1939 mot magasinet. finner ingen andre merker.

 

-3 dou fremst på gjengeparti 43 mot magasinet.

 

er det noen mauserkjennere som vet svaret?

 

og ett tillegspm. den ene rifla tenkte jeg å bytte det ødelagte 3006 pipa tilbake til original 7.92. er det da noe spesielt jeg bør merke meg. må vel bytte bolten?

Mvh Tesla32

Link to comment
Share on other sites

-1 har bokstavene AX fremst på gjengepartiet og 41 mot magasinåpninga.

Jeg har søkt, både på forumet og Google, men fant ikke lista over fabrikkmerker på M 98. (jeg har den nede i Trøndelag). Jeg mener å huske at min første M 98 har bokstavene AX - i tilfelle jeg husker rett, er din mauser produsert på Erfurther Maskinfabrik (den som produserte ERMA salongrifler på 50 - 60-tallet).

41 står for produksjonsåret 1941.

 

og ett tillegspm. den ene rifla tenkte jeg å bytte det ødelagte 3006 pipa tilbake til original 7.92. er det da noe spesielt jeg bør merke meg. må vel bytte bolten?Mvh Tesla32

Neida, du trenger vel ikke gjøre noe som helst, bortsett fra å bytte pipa. Ved ombygging til 30.06 ble det frest et spor i bakkant av fremre låskassebro, for å kunne lade med klips, og vangene på låskassa ble slipt av litt, for bedre mating fra magasin. Begge disse endringene har ingen betydning, hvis du skifter pipe til 8x57 IS, eller et annet normalkaliber.

Link to comment
Share on other sites

se der ja.. takker warthog. bystrica -hvor er det? jegermeisern- takker tror jeg setter 7.92 pipa på originalen da. håpet er at jeg skal lage en tråd her på Kammeret på mauserne jeg har kjøpt i det siste. Mvh tesla32

 

fant ut at bystrica er Tjekkia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...