Jump to content

Search the Community

Showing results for tags 'sleide'.



More search options

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Forkammeret
    • kammeret.no
  • Våpen og skytekammeret
    • Våpen
    • Skyting
    • Ammunisjon og hjemmelading
  • Jaktkammeret
    • Jaktformer
    • Jaktrelatert
  • Utstyrskammeret
    • Kniver
    • Optikk
    • Utstyr
    • Produktomtaler
  • Bransjekammeret
    • Annonsører
  • Handelskammeret
    • Salg
    • Byttes
  • Politikammeret
    • Lover og regler
    • Våpen i samfunn
  • Kammersmellkammeret
  • Kammerset
    • Bibliotek
    • Foto
    • Friluftsliv
    • Matprat
    • Off-topic

Blogs

There are no results to display.

There are no results to display.


Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


About Me


Phone number

Found 3 results

  1. Første emne jeg legger ut her da jeg ikke får dem samme svarene og loven sier ikke noe konkret om det. Først, kan jeg importere ei Cylinder til en revolver og ei sleide til en pistol uten papirer? Er det bare løp og ramme som ikke er lovlig? Kan jeg lovlig innføre våpen og våpendeler til våpen produsert før 1889? Og hva sier politiet til det å innføre pipeemner som brukes til å kunne bruke andre kaliber? Slike en bare plasserer i løpet også kan du avfyre kaliber 16 med ei kaliber 12 hagle eller avfyre kaliber 45 med ei 12 kalibers hagle? Sier den nye våpenloven noe om import av signalpistoler? Vil det fortatt være lovlig? Takker for svar!
  2. Hei Kammerater. Jeg har en godt brukt CZ Shadow i 9x19 per dags dato. Jeg leverte 3 stk søknader som lød følgende: 1 stk glidestykke, 1 stk ramme, 1 stk pipe i 9x19. Disse ble levert i skranken hos politiet og damen i skranken tok i mot disse, og sa følgende" Hva med attesten fra klubben?" Hvor på jeg sa at det ikke er behovspørvning på våpendeler på lik linje med komplette våpen. Hvor på damen sa med litt spydig tone "Da har jeg lært noe nytt i dag..." Allerede da visste jeg at dette kom til å bli trøbbel. I dag lå det et brev i posten fra Politiet som lyder kort og godt: Våpendeler er også behovsprøvd, legg ved bekreftelse fra klubb og dokumenter behov for disse. Se bildet som ligger vedlagt. Jeg har søkt etter hjemmelen for denne tolkningen og søkt her på forumet, men jeg finner liksom ikke helt det svaret med referanse i lov/forskrift som jeg ser etter. Derfor lurer jeg på om noen av dere kunne eventuelt hjelpe meg med det, for så å utforme en mail jeg kan sende tilbake i håp om at det løser seg. Jeg har formulert et utkast på svar jeg tenkte å sende tilbake, det lyder følgende: Hei. Jeg fikk et brev av deg i posten i dag. Der sto det at det er behovsprøvning på våpendeler, og at jeg må vedlegge bekreftelse fra klubb for å dokumentere disse. Da lurer jeg på hvilken hjemmel du bruker for å komme frem til at det er behovsprøvd? I forskrift 25. juni 2009 nr. 904 om skytevåpen, våpendeler og ammunisjon mv. (våpenforskriften) gjøres følgende endring: § 22 første ledd skal lyde: "Hos autorisert våpenhandler kan innehaver av våpenkort uten politimesterens tillatelse erverve geværpipe, revolverpipe og pistolpipe kamret for samme kaliber som den som skal skiftes ut, mot å fremvise våpenkort og legitimasjon. Forhandleren skal i tillegg til de opplysninger som er nevnt i § 40, også protokollføre våpenkortets nummer og utstedende myndighet. Dersom våpeneier beholder gammel pipe, skal dette noteres i forhandlerens protokoll, og ny pipe registreres hos politiet etter melding fra forhandler. Ved distansesalg skal kopi av våpenkort og legitimasjon vedlegges bestillingen, og forsendelsen skal skje som rekommandert post." Her kommer det fra at gitt at man kjøper ny pipe i samme kaliber er det ikke søknadspliktig. Da lurer jeg på hvorfor du mener det er behovsprøvd når jeg søker om pipe slik at jeg kan feks kjøpe brukt av en privat person, og ikke forhandler. Vidre kommer det frem i Jnr 09-01719 Rundskriv 2009-009 Samlerundskriv våpen pr 04-10-2016: "Det er i våpenforskriften § 4a presisert hvilken våpendel som regnes som «låskasse» etter våpenloven § 2. Automatpistoler: Våpenets ramme ansees som låskasse. Det er imidlertid forbudt uten politiets tillatelse å eie eller inneha glidestykke (sleide/sluttstykke eller tilsvarende) til hel- og halvautomatiske pistoler, jf. våpenforskriften § 22 annet ledd. Øvrige deler omfattes ikke av våpenloven, og kan fritt erverves og omsettes." Hentet og kortet ned til det relevante fra side 9/64 Da er det på det rene at det er ramme og glidestykket som er underlagt politiets tilatelsessystem, gitt at pipe/løp selges fra forhandler. Ihht krav om bekreftelse fra klubb/forbund står det klart og tydelig i forskriften at det omhandler komplette våpen, ikke våpendeler. Altså komplette skyteklare våpen. Henviser til side 23/64 i samme rundskriv. "3.5.1.2 Øvelses- og konkurranseskyting For å kunne erverve og inneha våpen til øvelses- og konkurranseskyting må søkeren etter våpenforskriften § 13 kunne fremlegge medlemskort fra lokal(t) skytterlag/-klubb samt startkort, startlisens eller medlemskort fra de(n) av Justisdepartementet/ Politidirektoratet godkjente skytterorganisasjon(er) som vedkommende har tilknytning til. Det gis kun tillatelse til å erverve våpen som tillates brukt innenfor organisasjonens programmer. Det skytterlag/-klubb søkeren er medlem av, må videre ha skyting med det omsøkte våpen på programmet. Det er således ikke tilstrekkelig å vise til lokale programmer som er utarbeidet av den enkelte lokale skytterklubb/-lag for å kunne erverve våpen, skyteprogrammet må være administrert av skytterorganisasjonen."
×
×
  • Create New...